Ako vlastne RETINOL funguje?

Retinol je jednou z najznámejších zložiek v starostlivosti o pleť. Retinol je verziou retinoidu, ktorá je dostupná bez lekárskeho predpisu, je to vlastne derivát (pochádza z) vitamínu A a je primárne používaný na starostlivosť o starnúcu pleť a tiež akné.

Retinoly nie sú tým istým produktom ako retinoidy na predpis, ktoré sú silnejšie. Avšak, retinol je stále najsilnejšou verziou dostupnou bez predpisu, v porovnaní s retinaldehydom a retinyl palmate.

Ste zvedaví, či by retinol mohol byť prospešným prídavkom k vašej skin care rutine? Tak čítajte ďalej!

Ako funguje?

Malé molekuly, ktoré tvoria retinol prechádzajú hlboko až za epidermis (vrchná vrstva pokožky) do dermis. V tejto strednej vrstve pokožky retinol pomáha neutralizovať voľné radikály. To pomáha podporovať tvorbu kolagénu a elastínu, čo spôsobuje “plumping“ efekt, ktorý dokáže zredukovať viditeľnosť:

  • jemných línií
  • vrások
  • zväčšených pórov

Retinol má tiež exfoliačný účinok na povrchu pleti, ktorý môže zlepšiť textúru a tón pleti.

Jeho účinky na akné

Od roku 1971 špecialisti na pokožku a dermatológovia odporúčajú topicky aplikované retinoidy, ako retinol, na liečbu problémov s pleťou. Konkrétne vám dermatológ môže retinol odporučiť na akné, jemné línie alebo hyperpigmentácie.

Akné sa môže objaviť vtedy, keď odumreté kožné bunky a kožný maz blokujú póry. K tomu sa pridajú baktérie a to vedie k zápalu a k hrboľu, či tzv. vyrážke. Retinol a iné retinoidy môžu napomáhať k odblokovaniu pórov a pomôcť tak pleti aby sa sama opravila, čo môže znížiť opuch a vyhladiť pleť. Tiež pomáhajú znížiť viditeľnosť škvŕn po akné a jaziev.

Štúdia z roku 2017 zistila, že topické retinoidy sú prospešné pre zápalové aj nezápalové akné. Ďalšia štúdia zas indikuje, že retinoidy dokážu znížiť produkciu sebum (mazu) a nesú so sebou aj ďalšie benefity, ktoré pomáhajú kontrolovať akné.

Anti-aging účinky

Retinoidy tiež redukujú jemné línie a vrásky tým, že zvýšia tvorbu kolagénu v pleti. Ďalšími benefitmi sú vyblednutie stareckých škvŕn a zjemnenie drsných miest. Keďže vrásky sú tvrdý oriešok, je potrebné pravidelné používanie po dobu 3-6 mesiacov aby ste začali badať značné výsledky. No a tie najlepšie výsledky dosiahnete po dobe 6-12 mesiacov. No určite stojí za to, počkať si pár mesiacov 😊.

Je vhodné aplikovať hydratačný krém po retinole?

Áno, samozrejme! Ak používate produkt s retinolom, vaša nočná rutina by mala vyzerať nejako takto:

  1. vyčistenie pleti
  2. poriadne osušenie pleti
  3. aplikácia retinolu
  4. počkať pár minút, najlepšie 5-10 min., potom na pleť aplikovať hydratačný krém (môžete, nemusíte)
Možné vedľajšie účinky

Ak ste nováčikom, čo sa týka retinolu a váhate, či ho skúsiť, kvôli jeho vedľajším účinkom ako je vysušenie či mierne podráždenie pleti, ktoré sa na začiatkoch, kým si pleť na retinol zvykne môže objaviť (nie u každého), vyskúšajte naše SO LOLA Retinol sérum. Okrem retinolu obsahuje ďalšie hydratačné a upokojujúce zložky ako je aloe vera, extrakt zo zeleného čaju, kyselina hyalúronová a podobne, ktoré pomôžu tieto sprievodné javy zmierniť a uľahčia vašej pleti prekonanie fázy retinizácie (o tom v ďalšom článku).ZDROJE: